Vzorky

V naší Biobance je prováděn systematický sběr tekutého biologického materiálu (především krevního séra a krevní plazmy). Vzorky jsou odebírány pacientům s různými nádorovými onemocněními (karcinom prsu, kolorekta, plic, prostaty, jater, pankreatu a dalších), kardiovaskulárními onemocněními a na vyžádání i dalšími patologickými stavy. Zároveň disponujeme i vzorky zdravé populace.

Sběr vzorků je prováděn za přísného dodržování pravidel legislativy ČR a etických pravidel. Důraz je kladen na dodržování preanalytických doporučení podle Řízené dokumentace FN Plzeň. Pro Biobanku je pacientům odebrán samostatný vzorek krve, který se následně zpracovává v laboratoři. Po separaci jsou alikvoty (300 mikroL) zamraženy na -80°C, případně -150°C.

Všechny vzorky jsou kódovány (pseudonymizovány). Ke vzorkům poskytujeme i klinická data, případně výsledky biochemických a dalších stanovení.