Historie a poslání Biobanky

Banka biologického materiálu, spravovaná společně Fakultní nemocnicí Plzeň a  Lékařskou fakultou v Plzni Univerzity Karlovy (zkráceně Biobanka Plzeň), je od svého vzniku v roce 2014 součástí Oddělení imunochemické diagnostiky Fakultní nemocnice Plzeň; v roce 2020 získala status samostatného úseku v rámci FN Plzeň. Biobanka Plzeň je členem českého národního nodu BBMRI.cz evropské infrastruktury biobank BBMRI-ERIC (Biobanks and BioMolecular Resources Research Infrastructure − European Research Infrastructure Consortium).

Hlavním úkolem Biobanky je přispět k rozvoji lékařské vědy a výzkumu zaměřenému na objasnění podstaty široké škály různých chorob. Získané vzorky a údaje o zdravotním stavu jejich dárců jsou využívány v základním a aplikovaném výzkumu různých typů onemocnění, především nádorových. Cílem je zajišťovat vzorky a doprovodná data vysoké kvality pro výzkum, který povede k přesnější a včasné diagnostice různých typů onemocnění a zároveň přispěje k zavádění nových a účinnějších způsobů léčby do lékařské praxe.

Naše služby

• Příjem, zpracování a dlouhodobé skladování biologického materiálu za standardizovaných podmínek
    • Stanovení biomarkerů imunoanalytickými metodami v laboratoři OID
    • Administrace a poskytování (pro výzkum) souborů (anonymizovaných) vzorků